Naše školička je založena na lásce k baletu a k dětem. Snažím se vytvořit prostředí, kde se děti mohou rozvíjet nejen tanečně, ale i osobnostně. Mám radost, že můžu být součástí života našich malých tanečníků a těším se na to, co pro ně připravím v budoucnosti.

Balet: krása, elegance a umění pohybu

Balet je nejenom krásný, ale také náročný umělecký styl tance, který kombinuje tělesnou disciplínu a estetiku pohybu.

 

Balet se vyvinul v Itálii během renesance a poté se rozšířil po celé Evropě. Dnes je balet oblíbený po celém světě jak pro svou krásu, tak pro zdraví a pohybové benefity, které nabízí.

Baletní technika
Baletní technika je založena na pěti pozicích nohou, šesti pozicích paží, používání plynulých pohybů a preciznosti v provedení tance. Baletní cviky jsou velmi specifické a pečlivě navrženy pro vytvoření dokonalého pohybu. Základní baletní cviky jsou např. demi-plié, battement tendu, rond de jambe, battement fondu, pirouette a mnoho dalších.

Kromě pozic nohou baletní technika také zahrnuje pozice, pohyby paží a trupu. Baletky a tanečníci používají své paže k dotváření krásných pohybů, rovněž se zaměřují na správné držení těla.

Baletní průprava
Průprava baletu začíná obvykle velmi brzy, většinou kolem 3-5 let věku. Základní výuka zahrnuje pozice nohou, pohyby rukou a trupu, plynulost a správné provedení cviků- technika tance, správné zapojení svalů.. Tanečníci se postupně učí složitější kombinace cviků, které zahrnují i skoky, piruety aj.

Baletky, tanečníci trénují často a pracují na své síle, pružnosti, vytrvalosti a technice. Trénink zahrnuje pravidelné cvičení a opakování, aby se vytvořila síla, koordinace a preciznost pohybu.

Výhody baletu
Balet nabízí mnoho výhod pro tělo i mysl. Pravidelné cvičení baletu pomáhá rozvíjet sílu, koordinaci, pružnost a vytrvalost, zlepšovat techniku. Balet může pomoci zlepšit držení těla a zvyšuje flexibilitu. Je také skvělým způsobem, jak se odreagovat a zlepšit své duševní zdraví. Tanec pomáhá snižovat stres a úzkost, zlepšuje náladu a pomáhá tělu uvolnit endorfiny – přírodní hormony štěstí.

Navíc, balet zlepšuje soustředění a paměť, protože tanečníci si musí pamatovat složité kombinace cviků a choreografie. Tento proces podporuje kreativitu a schopnost se umělecky vyjádřit.

Balet v kultuře
Balet se stal významnou součástí kultury a umění. Od klasických baletů jako například Labutí jezero, Louskáček, Giselle, nebo Romeo a Julie, po současné a moderní balety, jako například Timeless, Drahokamy- chor. George Balanchine, Svěcení jara nebo Mosty času – chor. Jiří Kilián . Baletní tanečníci a choreografové se stali významnými osobnostmi, jako například Rudolf Nureyev, Mikhail Baryshnikov, Cynthia Harvey, Sylvie Guillem, Tamara Rojo aj. Z českých tanečníků např. Miroslava Pešíková, Hana Vláčilová, Vlastimil Harapes, Daria Klimentová, Jiří a Otto Bubeníčkovi, Nikola Márová, Michal Krčmář a další…

Balet se také často objevuje ve filmu a divadle, jako součást dramatických příběhů nebo příběhů o tanečnících a jejich životě. Tento tanec se stal ikonickým pro svou krásu a gracióznost, a stal se inspirací pro módu, umění a další umělecká díla.

Balet v taneční škole
Pokud se chcete naučit balet, můžete začít v baletní škole. Baletní školy, přípravky nabízejí kurzy pro různé úrovně, od začátečníků po pokročilé tanečníky. V baletních školách najdete profesionální tanečníky a učitele, kteří vás naučí základům baletu a pomohou vám rozvinout vaše taneční schopnosti. Můžete také využít baletní školy pro děti a dorost, kde se vaše dítě může rozvíjet a učit novým dovednostem, jako je tomu u nás ve školičce.